Navštivte nás

+420 773 711 266

info@viamor.cz

Co hledáte?

Vyhledávač

Košík je prázdný

5 nejčastějších materiálů prstenů

JAKÝ MATERIÁL ZVOLIT?

Je spousta faktorů, které je nutné zohlednit při výběru materiálu snubního prstenu. Zbytečně se nezabývejte tím, který materiál se poškrábe a který ne, časem se poškrábou všechny prsteny.


Aby se vám prsten nepoškrábal, musel by být navěky v krabičce. Některé jsou sice náchylnější na poškrábání, ale za několik let na tom budou všechny materiály zhruba stejně.

Připravili jsme pro Vás přehled nejčastěji používaných materiálů a jejich klady a zápory.

ZLATO

Zlato je stále nejoblíbenějším a nepoužívanějším materiálem pro snubní prsteny. Se zlatem se dobře pracuje při výrobě a je chemicky velmi odolné a barevně stálé.


Není pravdou, že čím vyšší ryzost zlata, tím je šperk kvalitnější, tvrdší nebo dokonalejší. To se projeví pouze v tom, že je prsten dražší. Prsteny s vyšší ryzostí zlata jsou však kvůli většímu podílu čistého zlato měkčí a hůře se zpracovávají. Není tedy nad "obyčejné" 14-karátové zlato.

Možné materiály prstenů

Obrovskou výhodou je u zlata jeho snadná povrchová úprava. Lze ho tedy jednoduše přeleštit, přebrousit, matovat, pískovat nebo kartáčovat. Design jde s dobou, proto jsou čím dál více populární kombinace různých barev zlata, někdy všech tří. Taková kombinace působí nevšedně a nadčasově.

U prstenů lze měnit velikost a dá se snadno roztáhnout při otoku

Snadno se leští, matuje, brousí, pískuje a kartáčuje

Různé barvy zlata dle přidaných příměsí

Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů

Nejčastější a nejvhodnější použití zlata o ryzosti 585/1000

Bílé zlato je lesklé, elegantní a velmi moderní

Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2,5 až 3 podle příměsí

CHIRURGICKÁ OCEL

Poměrně oblíbená kvůli nízké ceně a vzhledu velice podobnému s bílým zlatem. Je velmi pevná a odolná, což může být výhodou, ale bohužel to s sebou nese i značné nevýhody. Spousta lidí si chce nechat do prstenů něco vyrýt, gravírování do prstenu z CHO je však náročné.


Zlatnictví často dokonce odmítnou rýt do těchto prstenů, nebo nabídnou cenu, ze které se vám udělá špatně. Mezi rytci se však najdou i profesionálové, kteří nemají problém s rytím do chirurgické oceli. Záleží, na koho narazíte. Bude-li Vám někdo tvrdit, že gravírování se dělá laserem, pak ano, ale pouze po vnější straně prstenu. Dovnitř se laserový paprsek nemá jak dostat.

Možné materiály prstenů

Co se týče opotřebení materiálu, bohužel i tak odolný materiál, jakým je chirurgická ocel, podléhá poškrábání při nošení. Prsteny jsou zkrátka velmi exponovaným šperkem a o snubních prstenech ani nemluvě. Největší nevýhodou prstenů z chirurgické oceli je do budoucna fakt, že nelze průměr prstenu nijak upravit.


Může se vám stát, že za pár let už snubní prsteny nepřevléknete přes klouby prstů. Děsivá je i představa, že se bouchnete do prstu, který Vám oteče a budou vám muset prsten na 2 místech rozříznout. Chirurgická ocel se totiž nedá roztáhnout.

Ocelové prsteny jsou cenově dostupné

Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 5,5 -6,3

Lze narazit na luxusnější prsteny bez niklu

Nelze upravit průměr (tvětšit či zmenšit), běžně se stává, že se během života změní velikost prstu

Nebezpečí při otoku prstu - musí se rozříznout speciálním nástrojem na dvou místech

Příměsí chirurgické oceli je bohužel nikl v různém množství, největší alergen, který způsobuje zdravotní komplikace

Ocel je chladný kov a nebude nikdy tak hezká, jako bílé zlato, nebo stříbro

Náročné a drahé zasazení (fasování) kamenů

Lepené kameny časem padají

STŘÍBRO

Jedná se o měkký kov, avšak mezi jeho výhody jednoznačně patří velmi nízká pořizovací cena. Je až neuvěřitelné, že i tak levný materiál, jako je stříbro, je někdy nahrazen ještě levnějším prvkem, mědí.


Následně je šperk pouze postříbřen. Takové nové šperky vypadají samozřejmě moc krásně, ale nejdou ani opravit, ano dlouhodobě leštit. Pozor tedy na levné varianty "stříbrných" prstenů.

Možné materiály prstenů

Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů

Levný materiál

Lze provézt povrchovou úpravu, která zabrání černání -tzv rhodiování

Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2

Stříbro je měkké a snadno se poškrábe

Když není rhodiované, tak černá

Vyžaduje pravidelné čistění a údržbu, vlhký vzduch a kontakt s mastnou pokožkou způsobují ztrátu lesku a původní barvy

TITAN

Cenově je o něco dražší než chirurgická ocel. Titan je moderní, futuristický a kosmický kov 20. století, ze kterého se dělají dnešní endoprotézy s životností 20 a více let a úspěšně nahrazuje kloubní náhrady z chirurgické oceli. Na trhu se objevují levné, různě barevné titanové prsteny.


Je dobré vědět, že se jedná pouze o povrchovou úpravu a takové "dobarvování" nevydrží navždy. Titan je oproti chirurgické oceli hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky a zdravotní komplikace. U prstenů vyrobených z titanu je menší problém s možností úpravy průměru prstenu než u chirurgické oceli.

Možné materiály prstenů

U složitějších prstenů to není možné vůbec. U jednoduchých pouze minimálně. Prsteny z titanu nelze rozříznout, roztáhnout a nastavit přidaným titanem, jako tomu lze u zlata a stříbra. Stejně tak nelze titan letovat. Takže ani zmenšení není možné.

Tvrdost dle Monhosovy stupnice 6

Prsteny jsou levnější, než při výrobě z drahých kovů

Zasadit kámen a vyrýt třeba iniciály lze velmi dobře

Je hypoalergení

Nelze dodatečně upravovat průměr prstenu

Barevná úprava prstenu je pouze povrchová, tudíž není trvalá

PLATINA

Platina je drahý kov podobné hmotnosti, jako je zlato a je to stejně tak velice chemicky odolný prvek. Tento materiál je ze všech drahých kovů zaručeně nejdražší. Navíc není mnoho zlatníků, kteří by chtěli s platinou pracovat.


Výroba prstenů z platiny je náročnější, než ze zlata nebo stříbra, proto se toho mnoho zlatníků bojí. Prsteny z platiny jsou hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky, nebo jiné zdravotní problémy. Platina se obtížně leští. Proto se doporučuje při zakázkové výrobě uvažovat rovnou nad broušeným povrchem.

Možné materiály prstenů

Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů

Hmotnost je podobná jako u zlata

Jedná se o hypoalergení materiál

Špatně se leští

Nejdražší materiál pro výrobu snubních prstenů