- Domů
- Šperky
-
Zásnubní prsteny
- Vyhledavac
-
Snubní prsteny
ZLATÉ SNUBNÍ PRSTENY
ZOBRAZIT VŠECHNY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Platinové prsteny
PřipravujemeZOBRAZIT VŠECHNY ZLATÉ PRSTENY
- Zajímavosti
- Recenze
- Kontakt
Navštivte nás
+420 773 711 266
info@viamor.cz
Je spousta faktorů, které je nutné zohlednit při výběru materiálu snubního prstenu. Zbytečně se nezabývejte tím, který materiál se poškrábe a který ne, časem se poškrábou všechny prsteny.
Aby se vám prsten nepoškrábal, musel by být navěky v krabičce. Některé jsou sice náchylnější na poškrábání, ale za několik let na tom budou všechny materiály zhruba stejně.
Připravili jsme pro Vás přehled nejčastěji používaných materiálů a jejich klady a zápory.
Zlato je stále nejoblíbenějším a nepoužívanějším materiálem pro snubní prsteny. Se zlatem se dobře pracuje při výrobě a je chemicky velmi odolné a barevně stálé.
Není pravdou, že čím vyšší ryzost zlata, tím je šperk kvalitnější, tvrdší nebo dokonalejší. To se projeví pouze v tom, že je prsten dražší. Prsteny s vyšší ryzostí zlata jsou však kvůli většímu podílu čistého zlato měkčí a hůře se zpracovávají. Není tedy nad "obyčejné" 14-karátové zlato.
Obrovskou výhodou je u zlata jeho snadná povrchová úprava. Lze ho tedy jednoduše přeleštit, přebrousit, matovat, pískovat nebo kartáčovat. Design jde s dobou, proto jsou čím dál více populární kombinace různých barev zlata, někdy všech tří. Taková kombinace působí nevšedně a nadčasově.
U prstenů lze měnit velikost a dá se snadno roztáhnout při otoku
Snadno se leští, matuje, brousí, pískuje a kartáčuje
Různé barvy zlata dle přidaných příměsí
Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů
Nejčastější a nejvhodnější použití zlata o ryzosti 585/1000
Bílé zlato je lesklé, elegantní a velmi moderní
Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2,5 až 3 podle příměsí
Tantal je vzácný kov s vysokou odolností vůči korozi a poškrábání, což z něj činí ideální volbu pro snubní prsteny.
Má charakteristickou tmavou, stříbřitě šedou barvu, která se liší od tradičních zlatých a stříbrných prstenů. Díky své tvrdosti a odolnosti je tantal velmi trvanlivý, což znamená, že snubní prsteny z tohoto materiálu si zachovají svůj vzhled po mnoho let. Údržba tantalu je jednoduchá. Obvykle stačí prsten otřít měkkým hadříkem. Není potřeba žádné speciální čištění ani leštění.
Cena snubních prstenů z tantalu se může lišit v závislosti na designu a velikosti, ale obecně jsou prsteny z tantalu levnější oproti například zlatu či platině.
Tantal je hypoalergenní
Velice odolný materiál - tvrdost dle Mohsovy stupnice: 6,5 - 7
Jedinečnost - ve šperkařství se jedná o novodobý materiál
Je obtížné upravit velikost (zvětšit či zmenšit)
Omezená dostupnost - jedná se ve šperkařství o čerstvou novinku a jen málo zlatníků s tímto kovem již pracuje
Poměrně oblíbená kvůli nízké ceně a vzhledu velice podobnému s bílým zlatem. Je velmi pevná a odolná, což může být výhodou, ale bohužel to s sebou nese i značné nevýhody. Spousta lidí si chce nechat do prstenů něco vyrýt, gravírování do prstenu z CHO je však náročné.
Zlatnictví často dokonce odmítnou rýt do těchto prstenů, nebo nabídnou cenu, ze které se vám udělá špatně. Mezi rytci se však najdou i profesionálové, kteří nemají problém s rytím do chirurgické oceli. Záleží, na koho narazíte. Bude-li Vám někdo tvrdit, že gravírování se dělá laserem, pak ano, ale pouze po vnější straně prstenu. Dovnitř se laserový paprsek nemá jak dostat.
Co se týče opotřebení materiálu, bohužel i tak odolný materiál, jakým je chirurgická ocel, podléhá poškrábání při nošení. Prsteny jsou zkrátka velmi exponovaným šperkem a o snubních prstenech ani nemluvě. Největší nevýhodou prstenů z chirurgické oceli je do budoucna fakt, že nelze průměr prstenu nijak upravit.
Může se vám stát, že za pár let už snubní prsteny nepřevléknete přes klouby prstů. Děsivá je i představa, že se bouchnete do prstu, který Vám oteče a budou vám muset prsten na 2 místech rozříznout. Chirurgická ocel se totiž nedá roztáhnout.
Ocelové prsteny jsou cenově dostupné
Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 5,5 -6,3
Lze narazit na luxusnější prsteny bez niklu
Nelze upravit průměr (zvětšit či zmenšit), běžně se stává, že se během života změní velikost prstu
Nebezpečí při otoku prstu - musí se rozříznout speciálním nástrojem na dvou místech
Příměsí chirurgické oceli je bohužel nikl v různém množství, největší alergen, který způsobuje zdravotní komplikace
Ocel je chladný kov a nebude nikdy tak hezká, jako bílé zlato, nebo stříbro
Náročné a drahé zasazení (fasování) kamenů
Lepené kameny časem padají
Jedná se o měkký kov, avšak mezi jeho výhody jednoznačně patří velmi nízká pořizovací cena. Je až neuvěřitelné, že i tak levný materiál, jako je stříbro, je někdy nahrazen ještě levnějším prvkem, mědí.
Následně je šperk pouze postříbřen. Takové nové šperky vypadají samozřejmě moc krásně, ale nejdou ani opravit, ano dlouhodobě leštit. Pozor tedy na levné varianty "stříbrných" prstenů.
Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů
Levný materiál
Lze provézt povrchovou úpravu, která zabrání černání -tzv rhodiování
Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2
Stříbro je měkké a snadno se poškrábe
Když není rhodiované, tak černá
Vyžaduje pravidelné čistění a údržbu, vlhký vzduch a kontakt s mastnou pokožkou způsobují ztrátu lesku a původní barvy
Cenově je o něco dražší než chirurgická ocel. Titan je moderní, futuristický a kosmický kov 20. století, ze kterého se dělají dnešní endoprotézy s životností 20 a více let a úspěšně nahrazuje kloubní náhrady z chirurgické oceli. Na trhu se objevují levné, různě barevné titanové prsteny.
Je dobré vědět, že se jedná pouze o povrchovou úpravu a takové "dobarvování" nevydrží navždy. Titan je oproti chirurgické oceli hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky a zdravotní komplikace. U prstenů vyrobených z titanu je menší problém s možností úpravy průměru prstenu než u chirurgické oceli.
U složitějších prstenů to není možné vůbec. U jednoduchých pouze minimálně. Prsteny z titanu nelze rozříznout, roztáhnout a nastavit přidaným titanem, jako tomu lze u zlata a stříbra. Stejně tak nelze titan letovat. Takže ani zmenšení není možné.
Tvrdost dle Monhosovy stupnice 6
Prsteny jsou levnější, než při výrobě z drahých kovů
Zasadit kámen a vyrýt třeba iniciály lze velmi dobře
Je hypoalergení
Nelze dodatečně upravovat průměr prstenu
Barevná úprava prstenu je pouze povrchová, tudíž není trvalá
Platina je drahý kov podobné hmotnosti, jako je zlato a je to stejně tak velice chemicky odolný prvek. Tento materiál je ze všech drahých kovů zaručeně nejdražší. Navíc není mnoho zlatníků, kteří by chtěli s platinou pracovat.
Výroba prstenů z platiny je náročnější, než ze zlata nebo stříbra, proto se toho mnoho zlatníků bojí. Prsteny z platiny jsou hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky, nebo jiné zdravotní problémy. Platina se obtížně leští. Proto se doporučuje při zakázkové výrobě uvažovat rovnou nad broušeným povrchem.
Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů
Hmotnost je podobná jako u zlata
Jedná se o hypoalergení materiál
Špatně se leští
Nejdražší materiál pro výrobu snubních prstenů