Navštivte nás

+420 773 711 266

info@viamor.cz

Co hledáte?

Vyhledávač

Košík je prázdný

Stupně čistoty diamantu

CO JE ČISTOTA DIAMANTU?

Čistoutou diamantu se rozumí nedokonalost, kterou kámen obsahuje. Čistota má velký vliv na výslednou cenu diamantu. Diamanty se rozřazují do kategorií dle měřítka světové instituce.


K neznámějším a nejspolehlivějších patří Americká instituce GIA. Kameny si do jednotlivých kategorií rozřazují podle určitých nedokonalostí. Mezi další mezinárodní laboratoře, které vydávají certifikáty můžeme zařadit IGI, HRD, IIDGR a EGL.


Diamant

Přírodní diamanty vznikají za velmi vysokého tlaku a obrovského tepla hluboko v zemi. Tento proces je velmi náročný a může vést k celé řadě vnitřních nedokonalostí kamene - inkluze a vnějších - vady.


Přiřazení kamene do příslušné třídy čistoty zahrnuje podrobné zkoumání těchto vlastností včetně jejich velikostí, polohy a celkového vlivu na vzhled kamene.


Na světě neexistuje jediný diamant, který je dokonale čistý, ovšem čím čistější kámen je, tím je řazen do vyšší a cennější třídy.

STUPNĚ ČISTOTY

Stejně jako existují barvy diamantů, existuje škála čistoty diamantů. Tento systém vyvinula společnost a laboratoř GIA za účelem zobecnění a sjednocení čistot kamenů ze světa klenoníků.


Čistota diamantů
Čistota diamantů
  • Flawless (FL): Diamant je bez inkluzí a vnějších vad viditelných pod 10 násobným zvětšením.
  • Vnitřně bezchybný (IF): Diamant je bez inkluzí viditelných pod 10 násobným zvětšení, má pouze nepatrné vnější vady vzniklé manipulací.
  • Vnitřně bezchybný (VSS1 a VSS2): Inkluze jsou tak nepatrné, že i pod 10 násobným zvětšení má zkušený klenotník obtíže s nalezením.
  • Vnitřně bezchybný (VS1 a VS2): Inkluze lze zpozorovat pouze pod 10 násobným zvětšením, a lze je charakterizovat jako velmi malé.
  • Vnitřně bezchybný (SI1 a SI2): Ikluze jsou zpozorovatelné pod několikanásobným zvětšením, pouhým okem jsou ovšem nezpozorovatelné.
  • Vnitřně bezchybný (I1, I2, I3): Ikluze které jsou zpozorovatelné pod několikanásobným zvětšením, z hlediska množství mohou mít vliv na průhlednost diamantu.