Navštivte nás

+420 773 711 266

info@viamor.cz

Co hledáte?

Vyhledávač

Košík je prázdný

Diamant nebo zirkon?

JAKÝ JE MEZI NIMI VLASTNĚ ROZDÍL?

Tuto otázku si jistě pokládá mnoho z Vás. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi prsteny s diamanty a těmi se zirkony kromě toho, že ty s diamanty jsou mnohonásobně dražší? Přečtěte si vlastnosti těchto kamenů a jejich výhody a nevýhody. Pro který z nich se nakonec rozhodnete?


Diamant

DIAMANT

Je to nejtvrdší nerost na Zemi, nic ho nemůže poškrábat, rozlomit nebo jinak znehodnotit. Má vyšší index lomu než zirkon a tím je v prstenu jiskřivější. Vydrží nádherný a lesklý po mnoho let. Oproti tomu zirkon je měkčí a po čase se "ošoupe", jeví známky opotřebení již po jednom roce nošení a ztrácí svůj lesk a třpyt.


Na první pohled však většinou diamant od zirkonu nerozeznáte, zvláště pokud se jedná o jeden opravdu malý kamínek, či zbrusu nový šperk. Pokud jich však bude vedle sebe více, nebo se bude jednat o jeden větší kámen, tak spolehlivě rozeznáte, zda před očima máte zirkon nebo diamant. Největší výhodou zirkonu je tedy samozřejmě cena.


Záleží na Vás, kolik peněz jste ochotni za šperk zaplatit. Zda se rozhodnete pro variantu se zirkonem a ušetříte, nebo investujete větší částku do honosného briliantu, který Vám však vydrží navěky. Přece jen se jedná o šperk, který budete nosit po celý život a na něčem tak výjimečném, jako jsou snubní či zásnubní prsteny, by se nemělo šetřit, ovšem určitě je nutné vše pečlivě zvážit.

ZIRKON

je na rozdíl od diamantu uměle vytvořený, jedná se o chemickou sloučeninu. Kubický zirkon, Cubic Zirconia, má značku CZ a jedná se kubickou krystalickou formu oxidu zirkoničitého. Zirkon je tedy chemicky vytvořenou levnější alternativou pravého diamantu. Je dostupný v různých barevných provedení a jeho cena je oproti pravému kameni mizivá.


Jeho tvrdost dosahuje 8,5 v Mohsově stupnici a index lomu světla je 1,93 - 1,98. V porovnání s diamantem jsou čísla pro tvrdost 10 v Mohsově stupnici a index lomu je 2,42. Ačkoliv jsou čísla tvrdosti podobná, jedná se o výrazný rozdíl, a co se tvrdosti týče, zirkon nemůže diamantu konkurovat.

Máte ve svém šperku diamant, nebo jste jen naletěli?

Představte si situaci, kdy zakoupíte zlatý šperk, připlatíte si za diamanty a ke šperku obdržíte certifikát konkrétní společnosti, která vás ujišťuje, že za pravost kamenů ručí. Můžete tomu věřit? Co když se vás obchodník snažil pouze ošálit a vy i přesto máte ve šperku zirkony?