Jak poznat diamant (briliant) od zirkonu?
Hned na úvod je dobré vědět, že briliant a diamant jsou téměř to stejné. Diamant je název, který se používá pro surový stav kamene, přičemž název briliant je používán pro již vybroušenou variantu diamantu.
Máte ve svém šperku diamant, nebo jste jen naletěli?
Představte si situaci, kdy zakoupíte zlatý šperk, připlatíte si za diamanty a ke šperku obdržíte certifikát konkrétní společnosti, která vás ujišťuje, že za pravost kamenů ručí. Můžete tomu věřit? Co když se vás obchodník snažil pouze ošálit a vy i přesto máte ve šperku zirkony?
Je důležité si uvědomit, že pokud nakupujete šperky od společnosti či zlatníka, která má za sebou nějakou delší historii působení s kladnými odezvami od předešlých zákazníků, tak je velmi nepravděpodobné, že by se vám snažil prodat šperk se zirkony a vydával je za diamanty. Ptáte se proč? Je to jednoduché, byl by sám proti sobě a zanedlouho by s tímto přístupem skončil. Co když jste ale šperk zakoupili od někoho úplně nového na trhu? Můžete jim věřit?
Ověření pravosti kamene u nezávislého odborníka:
Pokud máte jakékoliv podezření, nechte si pravost vsazených kamenů ověřit nezávisle u konkurence. V případě, že vám sdělí, že se jedná o podvrh, respektive zirkony, nedělejte ukvapené závěry. Zaneste šperk raději ještě k někomu dalšímu, abyste si mohli být 100% jisti.
Samotné zjištění pravosti kamenů může být ověřeno několika způsoby. U nás ve Viamoru na to používáme speciální tester na drahé kameny, který s pomocí prvního mikrohrotu na světě dokáže detekovat diamanty (brilianty) už od hmotnosti 0,01 ct. Dále pak dokáže rozeznat kontakt s kovem či moissanity (syntetický drahokam vlastnostmi velmi podobný briliantu), které by rovněž mohly být použity ve vašem šperku.
Amatérské ověření:
Existují i další způsoby, jak můžete pravost kamenů zjistit, avšak u malých kamenů je téměř nemožné je aplikovat v praxi a pokud máte kámen vsazen přímo do šperku, tak se zkrátka odbornému ověření nevyhnete.
1) Testování odrazu světla: diamanty mají vynikající schopnost lámání světla. Když na ně zasvítíte soustředěným světlem, kámen by měl zářit s mnoha odrazy.
2) Vhoďte kámen do sklenice s vodou: Pravý diamant ihned zamíří ke dnu díky své velké hustotě. Padělek pak může plavat, či pomaleji klesat ke dnu.
3) Dýchání na kámen: pravý diamant by se téměř neměl zamlžit, případně jen na malou chvíli. Padělek pak zůstane zamlžený na několik vteřin.
4) Zahřátí a prudké ochlazení: Pozor, tento způsob vám může poničit falešný kámen. Kámen stačí zahřát například zapalovačem (alespoň na 20 sekund) a následně jej vhodit do studené vody. Pravý diamant zůstane neporušený, avšak falešný kámen bude mít narušenou strukturu (praskliny) a to díky nižší hustotě.
U větších kamenů s mezinárodní certifikací lze pak ověření provést pomocí lupy na diamanty. Pokud je kámen s certifikací například IGI, GIA apod., tak má na sobě vylaserovaný kód, který je identický s kódem v certifikátu.
ČASTO HLEDÁTE:
NAPOSLEDY JSME NAPSALI:
Vědeli jste, že...?
U všech prstýnků z naší nabídky si můžete vybrat barvu zlata či kombinaci barev přesně podle vašich představ?
Změna šířky, povrchu či profilu je samozřejmě také možná, stačí jen napsat!